Цікаві факти про Вікіпедію, які ви навряд чи чули

Вікіпедія є сьомим найпопулярнішим сайтом у світі. Ця безкоштовна онлайн-енциклопедія надає людству безкоштовний доступ до інформації протягом останніх 15 років.

Вікіпедія має більш ніж 38 млн статей на 289 мовах. Тим не менш, час від до часу, цей сайт критикують за те, що він не охоплює достатньо глибоко всі галузі знань, суб’єкти чи регіони. Часто Вікіпедію звинувачують в упередженості. Сайт Вікіпедії блокують в деяких країнах, в тому числі в Китаї.

Ось декілька цікавих, проте маловідомих фактів про найпопулярнішу у світі онлайн-енциклопедію.

У Вікіпедії є комітет дня народження

Виявляється, у Вікіпедії існує комітет днів народження, завдання якого – побажати щасливого дня народження вікіпедистам саме на сторінках Вікіпедії. Це неофіційна спільнота, учасники якої на спеціальній сторінці вітають один одного з днем народження.

Статистика Вікіпедії

Вікіпедія включає більше 38 млн статей на 289 мовах. З них, близько 8 млн статей написано англійською мовою.

Англійська, німецька, французька та мають найбільшу кількість статей. Цікаво, що більше мільйона статей написано такою на іспанській, польській, голанській, російській, шведській, італійській та ряді інших мов.

History_Wikipedia_English_SOPA_2012_Blackout2

Редагування

Вікіпедія відрізняється від інших онлайн-енциклопедій своєю актуальністю – тим, що вони оновлюються у відповідності до подій, що відбулися практично відразу ж. На сьогоднішній день загальна кількість правок всіх статей перевищила 2 млрд.

Вікіпедія має політику не під назвою “Не зли мастодонтів”.

Вікіпедія відома дивною політикою щодо назв принципів редагування енциклопедії. Серед них є “Ні сходженню на Рейхстаг, одягненим як Людина-павук” (No climbing the Reichstag dressed as Spiderman), “Молитва Джимбо” (Jimbo’s prayer) чи “Ні прокляттям” (No curses). Ці назви означають, що користувачі не повинні долучатися до спільноти задля проявів недоброзичливості, заклинань або чарів.

Один з останніх принципів роботи Вікіпедії – “Не зли мастодонтів”, цей принцип пропонує учасникам спільноти уникати роботи з статтями під впливом гніву.

Google забезпечує трафік Вікіпедії

Хоча на Вікіпедію посилаються дуже багато сайтів, Google дає близько половини від загального трафіку зі своєї пошукової системи.

No-Follow-посилання

Давним-давно люди використовували Вікіпедію, щоб отримати трафік на свої веб-сайти, розміщуючи на своїх сторінках посилання на статті з Вікіпедії. Тому Вікіпедія зробила всі свої посилання як No-Follow після зміни в політиці пошукової системи Google.

Американські консерватори запустили “Консервапедію” щоб протистояти ліберальним поглядам Вікіпедії

Консерватори США запустили свій схожий проект – Conservapedia. Ця енциклопедія повинна була протистояти ліберальним поглядам Вікіпедії. Консерватори бачили в Вікіпедії джерело ідей і поглядів, які відкидали “божественне походження” Всесвіту. Якщо ви дотримуєтеся наукового підходу до питань зміни клімату, походження людини і Всесвіту, вам не по дорозі з консерваторами. Якраз щоб відстоювати свою точку зору, консерватори створили власний ресурс під назвою Conservapedia.

Деякі з найбільш помітних сторінок цього ресурсу стверджують про існування прямої залежності між атеїзмом і ожирінням, вказуючи в якості прикладів Крістофера Хітченса і Кім Чен Іра, виступають проти “голлівудських цінностей”, які “характеризуються декадансом, нарцисизмом, вживанням наркотиків, позашлюбними статевими зв’язками і, як наслідок, поширенням захворювань, що передаються статевим шляхом, абортів, беззаконня, гомосексуалізму і смерті”.

breezi_placeit-2

Що стане останнім записом Вікіпедії

Уже давно триває дискусія про те, який запис буде останнім записом у Вікіпедії.
Це може статися в таких випадках:

  1. Вікіпедія буде закрита
  2. Вся сума людських знань буде вичерпана (малоймовірно, тому що вчені роблять нові відкриття, виникають нові знаменитості, і т.д.).
  3. спільнота та інтернет помруть, і Вікіпедія разом з ним
  4. процес редагування буде автоматизований і роботи зроблять не потрібною роботу людей-редакторів.

Блокування редагувань Вікіпедії з певних джерел

Вікіпедія блокує запити на редагування, які йдуть від IP-адрес, що знаходяться в домені .GOV. Це відбувається тому, що такі користувачі найчастіше намагаються змінити свої власні записи (тексти про себе). Політики не раз намагалися відбілити свої власні політичні та особисті рекорди у Вікіпедії. Ще одне аналогічне джерело гучних правок, яке з часом Вікіпедія мусила заблокувати, були IP-адреси, які належать Церкви Саєнтології, знову ж, в основному, за спробу переписати свою історію.

Офіційна пісня Вікіпедії є “Готель Вікіпедія”

Версія хіту Eagles Hotel California була перероблена в офіційну пісню для Вікіпедії. Сайт стверджує, пісня вперше була випущена в якості синглу в навесні 2004 року, але цитати для підтвердження цієї інформації наразі нема, а є посилання на сторінку фонду Wikimedia.

Найбільш часто редаговані сторінки Вікіпедії

У 2014 році найбільш часто в українській Вікіпедії редагували сторінки, які стосувалися подій на сході.

Серед сторінок, які найчастіше редагували загалом – сторінки про Джорджа Буша, Майкла Джексона, Барака Обаму, Адольфа Гітлера, Брітні Спірс, США, другу світову війну, Бітлз.

 

Надія Баловсяк

ІТ-журналіст, аналітик

Залишити відповідь