Що таке Інтернет речей і наскільки це далеке майбутнє

Розповідь про минуле, сучасне і майбутнє популярної технології

Інтернет речей є порівняно новим терміном, проте про цю технологію говорять уже не перший рік. Наразі інтернет речей (IoT – Internet of Things) це більше концепція, аніж реальність, проте все більше компаній працюють в напрямку її реалізації та доступності.

Internet-of-Things

Інтернет речей можна порівняти з вебом для фізичних об’єктів, власне речей. Ці речі пов’язані одна з іншою так само, як пов’язані один з одним сайти в Мережі. Більше того, речі, так само як сайти, можуть обмінюватися даними за допомогою вбудованих електроніки, датчиків, програмного забезпечення або штучного інтелекту. А сам інтернет або інша мережева інфраструктура виступає в якості середовища передачі даних.

У мережі цих зв’язаних об’єктів кожен прилад має унікальний ідентифікатор. Важко сказати, скільки таких пристроїв, зв’язаних в інтернет речей, є зараз, проте до 2020 року їх повинно бути більше 50 млрд – принаймні такі цифри називають аналітики.

Вперше концепція IoT була сформульована в 1999 році, тоді в основі ідентифікації об’єктів та їх взаємодії використовувалися радіочастотні мітки (RFID). З часом IoT стала використовувати інші технології, а своєму розвитку IoT завдячує появі та поширенню безпровідних мереж, хмарних обчислень, розвитку технологій міжмашинної взаємодії, переходу на протокол IPv6. Окрім того, для розвитку IoT важливого значення має розвиток технологій передачі даних, як от недавно анонсована на виставці CES нова технологія стандарту Wi-Fi 802.11ah. Додатковими факторами успіху інтернету речей є зниження вартості підключення, поява мереж 3G та навіть 4G.

internet_of_things-970-80

Який  поточний стан Інтернет речей?

На відміну від інших “технологій майбутнього” як то квантові обчислення, Інтернет речей вже не є чимось повністю віртуальним. У нього є багато користувачів та сфер застосування.

Елементами інтернету речей є багато пристроїв – починаючи від підключених автомобілів та камер відеоспостереження до кардіомоніторів.

Багато технологічних гігантів і стартапів уже працюють над створенням найкращих і найбезпечніших підключених пристроїв для кінцевих користувачів. Технологія, яка була в ранній стадії кілька років, стає реалізацією на наших очах. У світі уже працюють автомобілі, підключені до інтернету, пристрої домашньої електроніки, що управляються через смартфони та багато чого іншого. Звісно, використання всіх цих пристроїв актуалізує питання їх безпеки, проте вони будуть вирішені, а IoT  стане звичним явищем нашого життя.

На інфографіці, представленій нижче, можна побачити структуру ринку інтернета речей в розрізі компаній та напрямків.

screen-shot-2014-11-26-at-1_33029_p0

Якщо вам здається, що інтернет речей – це щось із майбутнього, то подумайте, чи маєте ви фітнес-браслет і чи задумувалися про купівлю розумного годинника? Саме ці пристрої можна назвати представниками першого покоління IoT-гаджетів.

Найбільш яскраво інтернет речей проявить себе в такій технології як розумний будинок, над реалізацією котрої уже працюють Google, Apple та інші ІТ-гіганти.

Яке  майбутнє Інтернету речей?

У найближчому майбутньому більшість наших електронних або квантових пристроїв будуть підключені до інтернету через унікальну IP-адресу (в полі IPv6-адрес, оскільки IPv4 уже скоро стане елементом минулого) і, таким чином, його можна буде контролювати власником з будь-якого місця в будь-який час.

Internet-of-Things-Infographic-1024x760

В деяких країнах плануються проекти розумних міст, створених на основі смарт-інфраструктури в поєднанні з використанням  технології IoT. Що стосується людей, то носимі пристрої і розумні будинки стануть ключем до розумного і сталого майбутнього.

IoT також допоможе урядам і великим підприємствам в моніторингу, збору, аналізу і прийнятті рішення щодо будь-якої ситуації протягом короткого часу.

Проте слід пам’ятати, що постійний розвиток технології означатиме більше електронних відходів, проблема охорони навколишнього середовища з розвитком IoT  матиме особливого значення. В цілому, інтернет речей має потенціал і може стати основою майбутнього футуристичного суспільства.

Надія Баловсяк

ІТ-журналіст, аналітик

2 thoughts on “Що таке Інтернет речей і наскільки це далеке майбутнє

Залишити відповідь