ІТ-тренди 2016: дайджест подій №4. Штучний інтелект від Facebook і зростання інтернету речей

Аналітики представили відразу декілька звітів, що стосуються розвитку мобільних технологій, інтернету речей та цифрової медицини, а компанія Facebook розкрила подробиці свого проекту штучного інтелекту.

Минулого тижня компанія Ericsson представила свій щорічний звіт Ericsson Mobility Report, в якому значна частина уваги була зосереджена на розвитку технології інтернету речей. У звіті проаналізовано те, як будуть розвиватися мобільні технології в цілому, але при цьому вперше з’явився окремий розділ, присвячений саме IoT-пристроям. Так, згідно з даними звіту, до 2018 року кількість IoT-пристроїв перевищить число мобільних телефонів. А до 2021 року всього в світі буде налічуватися 28 млрд підключених пристроїв, з них 16 млрд – це будуть IoT-гаджети. У розрізі технологій, найактивніше рости кількість підключених пристроїв буде серед мобільних гаджетів (Cellular Internet of Things), а в географічному аспекті лідирувати за обсягами підключень будуть країни Західної Європи. Тут кількість підключених пристроїв за п’ять років збільшиться в чотири рази. У два рази за цей період збільшиться кількість підключених смартфонів. А вже в другій половині цього року кількість смартфонів з інтернет-підключенням перевищить число звичайних телефонів. За ростом обсягів споживаного мобільного трафіку буде лідирувати Азіатсько-тихоокеанської регіон, на другому місці опиниться Східна Європа. Найбільш активно користувачі будуть споживати мобільний трафік і трафік, що генерується користувачами соціальних мереж.

Ще один звіт прогнозує активне зростання технологій інтернету речей, але вже для сфери охорони здоров’я. Автори дослідження Grand View Research очікують, що цей сегмент ринку до 2022 року досягне $410 млрд. У 2014 році обсяг цього ринку становив $58,4 млрд. Головними драйверами ринку будуть технології для підключення медичного обладнання, ПЗ для аналізу показників, які віддалено передаються з IoT-пристроїв пацієнтів. Крім того, важливим фактором зростання будуть дані про пацієнта і технології їх аналізу. Аналітики очікують зростання використання імплантованих медичних пристроїв, програмного забезпечення для роботи з медичними даними, а також звичайних споживчих пристроїв, які аналізують стан організму людини – від частоти серцевих скорочень до рівня цукру в крові. У розрізі регіонів у 2014 році найбільш активно інтернет речей в охороні здоров’я розвивався в Північній Америці, в найближчі роки очікується не менше активний розвиток в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.

unnamed

Відразу декілька компаній на минулому тижні повідомили про власні розробки в сегменті інтернету речей. Розробник інструментів візуалізації компанія VMWare повідомила про випуск Little IoT Agent – комплекту розробки програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом, призначеним для того, щоб допомогти розробникам створювати безпечні дані IoT і керувати програмами. Компанія каже, що Liota може бути використана для створення додатків, які зможуть працювати через шлюзи від різних постачальників. Liota може працювати на будь-якому пристрої, який підтримує мову програмування Python. У блозі компанії Баск Айер (Bask Iyer), директор з інформаційних технологій VMware, пише: “Liota Open Source SDK надає бібліотеки для розробки додатків, які з’єднують і інструментують дані і потоки управління через об’єкти, шлюзи і хмари”.

А компанії IBM і Cisco об’єднали зусилля для створення аналітичних інструментів для інтернету речей. Угода передбачає спільне використання мережевих пристроїв Cisco і аналітичного програмного забезпечення Watson. Завдяки цьому до мережі можна буде підключати різні пристрої, а також аналізувати їх роботу. Головна особливість роботи спільного проекту з Watson полягає в тому, що до мереж для пристроїв інтернету речей можна буде підключати автономні пристрої, а також безпілотні гаджети, причому робити це можна буде в автоматичному режимі, без участі людини.

Реалізації інструментів інтернету речей можуть бути абсолютно різними. Це не тільки холодильник і пральна машина, підключені до інтернету, це ще й створення так званих “розумних” парковок. Будь-яке велике місто в наш час буквально задихається від надлишку автомобілів. У столиці Сербії питання пошуку вільного місця на парковці є не менш гострим. Компанія Parking Servis, що керує сервісом платних парковок на вулицях Белграда, починає розгортання системи Sensit, здатної інформувати водіїв про наявність паркувальних місць в межах міста. Система Sensit використовує інфрачервоні і магнітні датчики, за допомогою яких вона визначає, чи є на паркувальному місці автомобіль, а потім передає статус цього місця. Ці дані потім передаються цифровим міткам, що встановлені поряд з паркувального зоною, і сигналізують про кількість вільних місць на вулиці в поточний момент часу. Система призначена для забезпечення більш рівномірного трафіку, допомагаючи водіям прокладати свої маршрути безпосередньо в райони з наявними місцями на парковці, замість того, щоб “намотувати кола” по місту. Знайшовши вільне місце і припаркувавши автомобіль, водії можуть оплатити паркування за допомогою мобільного додатку, що надається Parking Servis. На початковому етапі проекту з розгортання системи Sensit передбачається забезпечити датчиками 850 паркувальних місць на вулиці Njegoševa. Надалі їх число буде збільшено до 3500 датчиків по всьому Белграду. При цьому, водії будуть використовувати мобільний додаток для пошуку вільного місця для паркування завдяки інтеграції між мережею датчиків Nedap і мобільним додатком від Parking Servis.

Власні розробки в сфері штучного інтелекту останнім часом анонсують практично всі лідери ІТ-ринку. Дійшла черга і до найбільшої соціальної мережі. Facebook розробила систему штучного інтелекту під назвою DeepText AI. Основне завдання цієї системи – поліпшити персоналізацію контенту для користувачів. DeepText AI також допоможе незрячим користувачам соціальної мережі розуміти, що зображено на фотографіях. Крім того, DeepText AI зможе допомагати користувачам месенджера Facebook замовляти таксі, бронювати авіаквитки і виконувати безліч інших корисних завдань. А це найочевидніший інструмент монетизації DeepText AI. Більш того, DeepText AI буде розуміти запити виду “Я б хотів би продати свій старий велосипед за $200, кого зацікавить така пропозиція” і давати підказки у відповідь на такі питання. У своєму блозі для розробників фахівці Facebook пояснили, що DeepText AI використовує нейронні мережі в поєднанні з платформами машинного навчання, бібліотеками FBLearner Flow і Torch. DeepText також буде використовуватися для автоматизації налаштувань, необхідних для проведення фінансових операцій в Інтернеті.

unnamed1

Минулого тижня компанія Google представила інструмент тестування швидкості завантаження сайтів і зручності їх перегляду на мобільних пристроях. Інструмент був створений підрозділом Think With Google. Досить вказати адресу сайту, а система перевірить його швидкість роботи і оцінить по ряду параметрів, серед яких – зручність перегляду на мобільних, швидкість відкриття на мобільних пристроях і на ПК.

Ще один цікавий звіт минулого тижня – аналіз використання блокувальників реклами на мобільних пристроях. Головний висновок звіту, в загальному, очевидний: користувачі все активніше встановлюють інструменти блокування реклами. За даними аналітичної компанії PageFair, зростання числа AdBlock-аналогів на мобільних пристроях за 2015 рік склало 90%. На сьогоднішній день кожен п’ятий власник смартфону блокує рекламу. Цікаво, що найактивніше блокують мобільну рекламу жителі Азії і Китаю. Найпоширеніший браузер з блокуванням реклами – US Browser.

Надія Баловсяк

ІТ-журналіст, аналітик

Залишити відповідь